- 2025-02-17
- Brak komentarzy
Stawki najmu mieszkań rosną, ale wolniej niż inflacja
Pod koniec 2024 roku ceny najmu wzrosły w wielu lokalizacjach. W porównaniu rok do roku zazwyczaj też jest drożej, mimo że we wcześniejszych miesiącach zeszłego roku notowany były spadki. Wzrosty cen są jednak niższe niż poziom inflacji.
Rynek najmu w ostatnim czasie charakteryzuje się sporą zmiennością. Po okresie stabilizacji w 2022 roku przyszedł wzrost popytu wywołany napływem uchodźców z Ukrainy. Ceny poszły w górę, ale trwało to zaledwie kilka miesięcy.
Odpływ uchodźców spowodował spadki cen. Korekta pogłębiła się po tym, gdy na rynek zaczęły wracać mieszkania zwalniane przez tych, którzy kupili własne lokale za pomocą kredytu z dopłatami. Spadki były notowane w zeszłym roku, dotyczyły przede wszystkim mniej popularnych mieszkań i tych z rynków o mniejszym popycie.
Wzrosty cen najpopularniejszych lokali
Z danych opublikowanych przez Otodom wynika, że w grudniu 2024 roku ceny najmu poszły w górę. Podrożały przede wszystkim cieszące się największą popularnością dwu-, trzypokojowe mieszkania o powierzchni od 40 do 59 metrów kwadratowych, ale też większe lokale.
Kawalerki, do 40 metrów kwadratowych, najbardziej podrożały we Wrocławiu i w Łodzi. Wzrost z miesiąca na miesiąc wyniósł 1 proc. W Poznaniu i w Gdańsku ceny się nie zmieniły, a potaniały kawalerki w Szczecinie (-0,6 proc.) i w Lublinie (-0,4 proc.).
W porównaniu rok do roku największe wzrosty zostały odnotowane w Katowicach (+6 proc.) i Bydgoszczy (+8,3 proc.). Spadki cen miały miejsce tylko w stolicy i wyniosły -0,7 proc.
Mieszkania o powierzchni w przedziale od 40 do 59 metrów kwadratowych najbardziej podrożały w Katowicach (+2,5 proc.), w Szczecinie (+3,2 proc.) i Bydgoszczy (+3,5 proc.). Ceny takich lokali nieznacznie spadły w Krakowie (-0,1 proc.), we Wrocławiu (-0,4 proc.) i w Poznaniu (-0,5 proc.).
W porównaniu z cenami z grudnia 2023 roku największe wzrosty były w Szczecinie (+6,6 proc.) i w Bydgoszczy (+8,7 proc.). W tym segmencie w żadnym zanalizowanych miast nie odnotowano spadków cen.
Ceny najmu mieszkań o powierzchni od 60 do 89 metrów kwadratowych najbardziej wzrosły w ujęciu miesięcznym w Szczecinie (+5,6 proc.) oraz z Gdyni (+3,3 proc.) i w Bydgoszczy (+3,3 proc.). Spadki cen miały miejsce tylko w Krakowie (-1,1 proc.). W ujęciu rok do roku najem dużych mieszkań najbardziej podrożał w Gdyni (+7,6 proc.), Bydgoszczy (+11,4 proc.) i w Szczecinie (+15,4 proc.). W żadnym z analizowanych miast najem mieszkań o tej powierzchni nie potaniał.
Największe różnice w dynamice cen najmu dotyczą największych mieszkań, których powierzchnia przekracza 90 metrów kwadratowych. W ujęciu miesięcznym największy wzrost wyniósł +5,4 proc. o miał miejsce w Lublinie, a największy spadek osiągnął poziom -2,2 proc. i został odnotowany w Lublinie. W ciągu roku największe mieszkania najbardziej podrożały w Krakowie (+10,2 proc.) i Lublinie (+11,8 proc.), a najbardziej potaniały we Wrocławiu (-10,2 proc.).
Wzrosty poniżej inflacji
Główny Urząd Statystyczny podał, że w grudniu ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 4,8 proc. rok do roku. Ceny najmu niektórych lokali rosły szybciej w siedmiu z analizowanych miast, ale wzrosty na tym poziomie dotyczą jedynie wybranych segmentów rynku.
Zostaw Nam komentarz