Szukasz sprawdzonego agenta nieruchomości?

agent nieruchomości w pracy
  • 2023-03-07
  • Brak komentarzy

Na czym polega rola pośrednika nieruchomości

Wszyscy wiedzą, że pośrednik pomaga w kupnie, sprzedaży, najmie oraz wynajmie nieruchomości. Jednak na czym dokładnie polega jego rola? Warto się pochylić nad tym tematem, aby wiedzieć, za co konkretnie się płaci i czy warto za to płacić. Rola agenta często jest lekceważona z powodu braku konkretnej wiedzy o realizowanych przez niego zadaniach.

Najogólniej rzecz ujmując – rolą pośrednika jest reprezentacja właścicieli lub najemców nieruchomości w procesie wynajmu, najmu, zakupu lub sprzedaży nieruchomości. Pod tym hasłem kryje się sporo bardziej szczegółowych zadań, których wykonanie, jeśli nie zdecydujemy się na usługi pośrednika, spadnie na nasze barki.

Dobry pośrednik zaczyna swoją pracę od gruntownej konsultacji z klientem. Dzięki niej pozna jego intencje, jak też oczekiwania i możliwości (w przypadku, gdy ten jest przyszłym nabywcą lub najemcą). To konieczny punkt wyjścia do dalszych czynności. Kolejnym zadaniem jest zapoznanie się z wynajmowaną lub sprzedawaną nieruchomością, tak aby agent dokładnie wiedział, czego będzie dotyczyć transakcja, jakie stawki są realne, co można zrobić, aby je podnieść oraz jaką strategię sprzedażową najlepiej będzie przyjąć.

Dysponując takimi podstawami, pośrednik przystępuje do poszukiwania chętnego na nieruchomość lub poszukiwania nieruchomości. Korzysta tu z własnego zasobu kontaktów, wypróbowanych metod (np. marketing bezpośredni), jak też z ogólnopolskich portali ogłoszeniowych. W przypadku sprzedaży i wynajmu, zadaniem agenta jest nie tylko wybranie miejsca promowania oferty, ale też sporządzenie tej oferty. Wbrew pozorom nie jest to takie proste i wymaga wielu konkretnych umiejętności, m.in. pisania rzeczowych i atrakcyjnych ofert oraz wykonywania dobrych zdjęć. Niezwykle ważnym i odciążającym klienta obowiązkiem realizowanym przez pośrednika jest kontaktowanie się z potencjalnymi nabywcami lub najemcami oraz przeprowadzanie prezentacji na żywo.

Gdy znajdzie się już zainteresowany ofertą lub pośrednik wyszuka ofertę dla najmującego/kupującego, przystępuje do negocjacji. To jest jeden z tych momentów procesu, gdy osoby spoza branży odpuszczają, przez co godzą się na niekorzystną stawkę. Profesjonalny pośrednik wie, jak negocjować tak, aby maksymalnie zadbać o interesy swojego klienta. Dzięki temu zatrudnienie go często finalnie przynosi większy zysk niż przy samodzielnej sprzedaży.

Gdy już obydwie strony transakcji akceptują wynegocjowane warunki, przychodzi czas na dopięcie formalności. Tutaj także rola agenta jest bardzo ważna, ponieważ posiada on wiedzę oraz doświadczenie niezbędne do tego, aby zgromadzić całą konieczną dokumentację, sprawdzić jej poprawność oraz zadbać o to, by transakcje została zawarta bez wad prawnych. Chyba nie musimy wyjaśniać, jak ważne są prawne aspekty obrotu nieruchomościami?

Niezależnie do czynności będących częścią procesu sprzedaży, kupna, wynajmu lub najmu, pośrednicy świadczą też doradztwo w zakresie rynku nieruchomości i trendów cenowych. Zazwyczaj takie doradztwo jest wstępem do dalszego działania, jednak może też być całkowicie odrębną usługą. W przypadku osób dysponujących większym zapasem gotówki lub zdolnością kredytową, agent może przygotować strategię inwestycyjną. Nieruchomości tradycyjnie i niezmiennie są świetnym sposobem na lokowanie wolnych środków i inwestowanie długo- oraz krótkoterminowe. Nie każdy się na tym zna, więc aby uniknąć błędów i wynikających z nich finansowych strat, warto poszukać pośrednika, który pokieruje aktywnością inwestycyjną.

Pośrednik w obrocie nieruchomościami może też być wsparciem w kwestiach pośrednio związanych z działaniami na rynku nieruchomości. Często dzięki doświadczeniu i szerokim kontaktom będzie w stanie wskazać nam źródła najkorzystniejszych ofert finansowania, ubezpieczenia czy nawet usług budowlanych. Ogólnie rzecz biorąc, profesjonalny agent zdejmuje z klienta większość obowiązków, oszczędza jego czas, maksymalizuje zysk, dba o prawne bezpieczeństwo oraz maksymalizuje komfort, dzięki udostępnieniu całej gamy usług, które w innym przypadku wymagałyby samodzielnego poszukiwania wiarygodnych usługodawców.

Zostaw Nam komentarz