- 2024-03-12
- Brak komentarzy
Mieszkanie za remont w Krakowie w 2024
Mieszkanie za remont to program realizowany przez samorządy na szczeblu lokalnym. Daje on szansę na tani i stabilny najem osobom gotowym na przeprowadzenie remontu w lokalu, który będą zajmować. W 2024 roku działanie to obejmuje część dużych polskich miast w tym Kraków. Sprawdźmy, na jakich zasadach działa ta forma wsparcia i kto konkretnie może z niej skorzystać.
Co warto wiedzieć o działaniu Mieszkanie za remont?
Beneficjenci programu mogą wynająć od gminy mieszkanie na preferencyjnych warunkach finansowych. Jest kilka warunków. Najważniejszy z nich to odpowiednio niski dochód, który uniemożliwia samodzielne zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych. Prócz tego prace remontowe do osiągnięcia ściśle określonego standardu trzeba przeprowadzić na własny koszt. Działanie nie zapewnia zwrotu tych wydatków, proponuje za to uczestnikom niski stabilny czynsz lub czasowe zwolnienie z kosztów utrzymania lokalu. Właśnie tak jest w Krakowie. Osoby, które na czas skończą remont, mogą prócz tego wynajmować wykończone mieszkanie dożywotnio.
Co ważne po 5 latach zajmowania lokalu i bez zaległości w opłatach program daje możliwość wykupu na atrakcyjnych warunkach. Działanie pozwala dojść do własności osobom, których nie stać obecnie na kredyt hipoteczny. Trzeba jednak pamiętać, że nieruchomości przyjęte do programu wymagają zwykle generalnego remontu co może się wiązać ze sporymi wydatkami. Osoby składające wniosek muszą dysponować budżetem na to przedsięwzięcie.
Mieszkanie za remont – Kraków
Jak wspominaliśmy, program prowadzony jest na terenie różnych gmin i to one decydują, czy do niego przystąpią. Czynnikiem decydującym jest tu zwykle liczba lokali do remontu, które spełniają warunki działania. W tym roku w Krakowie rozpoczął się trzeci nabór wniosków, który trwa od 1 do 29.03.2024 roku. Dokumenty można składać w siedzibie Wydziału Mieszkalnictwa UMK.
Działanie z założenia kierowane jest do osób, których nie stać na kredyt hipoteczny. Aby mieć szansę na uczestnictwo, trzeba spełnić kilka warunków. Po pierwsze beneficjent nie może być właścicielem innej nieruchomości mieszkalnej. Po drugie jego dochód musi mieścić się w widełkach określonych przez miejscowy samorząd. Prócz tego wnioskujący nie może zalegać z czynszem w obecnym miejscu zamieszkania.
Każda gmina niezależnie określa kryteria dochodowe, często pokrywają się one z warunkami ubiegania się o lokum socjalne lub komunalne. Aby mieć szansę na atrakcyjny najem za remont w Krakowie, osoba samotna musi osiągać dochód równy 150–350% najniższej emerytury. Dla pary widełki te wynoszą 125–300% najniższego świadczenia emerytalnego na osobę. W przypadku większej rodziny jest to 100–250%.
Osoby, które dostaną się do programu, na prace remontowe mają od 6 do 12 miesięcy. W tym czasie muszą doprowadzić lokal do stanu użyteczności i standardu określonego w umowie z gminą. Jak wspominaliśmy, Kraków nie pierwszy raz daje swoim mieszkańcom taką szansę. W poprzedniej edycji złożono niemal 1000 wniosków, a do programu zakwalifikowało się niemal 100 rodzin.
Zostaw Nam komentarz