Szukasz sprawdzonego agenta nieruchomości?

rzeczoznawca nieruchomości
  • 2023-03-07
  • Brak komentarzy

Jak ustalić wartość nieruchomości

Odpowiednia wycena nieruchomości przyda się, jeśli chcemy dokonać transakcji kupna lub sprzedaży. Podpowiadamy, jak ustalić wartość nieruchomości samemu i kiedy opłaca się skorzystać z pomocy specjalisty – rzeczoznawcy majątkowego.

Wycena nieruchomości to klucz do sukcesu, aby jak najszybciej sprzedać lub kupić nieruchomość. Dzięki ustaleniu odpowiedniej ceny kupujący poczują się sprawiedliwie potraktowani, natomiast sprzedający zarobią kwotę zgodną ze standardami panującymi na danym rynku.

Gdy wystawiamy dom lub mieszkanie na sprzedaż albo chcemy je kupić, to wystarczy samodzielna wycena. Natomiast gdy staramy się o kredyt hipoteczny, którego zabezpieczeniem ma być dana nieruchomość, to wtedy należy skorzystać z usług rzeczoznawcy majątkowego, który na potrzeby banku sporządzi operat szacunkowy, potwierdzający wartość zabezpieczenia.

Samodzielna wycena nieruchomości

Na cenę nieruchomości głównie mają wpływ następujące czynniki:

  • rynek (np. czy jest to duże czy małe miasto),
  • lokalizacja (centrum miasta czy obrzeża, bliskość terenów zielonych, sklepów, punktów usługowych czy przystanków komunikacji miejskiej),
  • metraż,
  • rok budowy budynku,
  • stan techniczny.

Na tej podstawie możemy samodzielnie wycenić dom lub mieszkanie, korzystając z internetowych portali ogłoszeniowych. Wystarczy znaleźć kilka podobnych nieruchomości, zlokalizowanych w tym samym mieście, a przypadku dużych miast na tym samym osiedlu, o podobnej wielkości i w zbliżonym stanie technicznym.

Z wycen można wyciągnąć średnią i tym samym ustalić wartość własnej nieruchomości. O ostatecznej wycenie będzie zależała również strategia sprzedażowa. Niektórzy sprzedający ustalą cenę z wyższej półki, aby zachęcić do kontaktu konkretną grupę nabywców, natomiast inni raczej tą z niższego przedziału, aby jak najszybciej znaleźć kupca.

Wycena przeprowadzona przez rzeczoznawcę majątkowego

Trzeba mieć świadomość, że samodzielna wycena wiąże się z dużym ryzykiem błędu. Tylko profesjonalna opinia specjalisty da nam pewność, że właśnie tyle na danym rynku warte jest dane mieszkanie, działka czy dom.

Rzeczoznawca szacuje wartość nieruchomości na podstawie większej liczby danych, zgromadzonych w księgach wieczystych, miejscowych planach zagospodarowania czy wydanych pozwoleniach na budowę.

Istnieją różne sposoby dokonywania wyceny przez rzeczoznawców:

  • podejście porównawcze polega na znalezieniu jak najbardziej zbliżonych nieruchomości, które były przedmiotem obrotu rynkowego, a ich ceny koryguje się, biorąc pod uwagę cechy różniące i upływ czasu, który wpływa na poziom cen,
  • podejście kosztowe zakłada, że nieruchomość jest warta tyle, jakie trzeba byłoby ponieść, aby odtworzyć jej stan, a następnie odejmuje się wartość jej aktualnego zużycia,
  • podejście dochodowe uwzględnia możliwy dochód, który można by uzyskać z danej nieruchomości (np. poprzez wynajem).

Zostaw Nam komentarz