Szukasz sprawdzonego agenta nieruchomości?

finansowanie nieruchomości
  • 2023-03-07
  • Brak komentarzy

Gotówka czy kredyt – jak najlepiej sfinansować zakup nieruchomości

Zakup nieruchomości to doskonała inwestycja. Z tego powodu mimo wysokich stóp procentowych, a co za tym idzie atrakcyjnie oprocentowanych depozytów bankowych, spora część inwestorów lokuje gotówkę w nieruchomościach. Po pierwsze liczą na wzrost wartości w długim okresie, a po drugie najem jest wciąż bardzo rentowy. Takie rozwiązanie oprócz zabezpieczenia oszczędności i zysków w długim okresie, daje nam również regularne przychody w postaci czynszu.

Na zakup mieszkania za gotówkę najczęściej decydują się inwestorzy, a więc nowa nieruchomość nie będzie służyć do zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Tego typu transakcje były szczególnie popularne w okresie obowiązywania niskich stóp procentowych. Trzymanie pieniędzy w banku nie było opłacalne, więc sporo osób zrezygnowało z lokat na rzecz zakupu za gotówkę.

Zakup mieszkania za gotówkę jest popularną formą inwestycji

Analizując dane z długiego okresu i biorąc pod uwagę prognozy na kolejne lata, jest małe prawdopodobieństwo, że mieszkanie straci na wartości. Nasze oszczędności są więc zabezpieczone niezależnie od tego, jakiej wielkości mieszkanie kupimy i w jakiej lokalizacji.

Dodatkowo, jeśli kupujemy nieruchomość z myślą o jej wynajęciu, możemy liczyć na regularne wpływy od najemców. Opłaty za najem w zeszłym roku biły rekordy i choć teraz wzrosty wyhamowały, to jednak wciąż utrzymują się na wysokim poziomie. Nawet po odliczeniu rosnących kosztów utrzymania nieruchomości możemy liczyć na stałe zyski.

Zakup za gotówkę przy wsparciu kredytem

Zakupy za gotówkę często są wspierane niewielkim udziałem kredytu hipotecznego. Potwierdza to raport Amron-SARFiN, w którym czytamy, że w III kwartale 2022 roku ponad 18% kredytów hipotecznych miało LTV poniżej 30%. W takim przypadku aż 70% ceny zakupy było wnoszone przez kupującego ze środków własnych. Dla porównania w II kwartale niespełna 13% kredytów hipotecznych zostało uruchomionych z tak niskim LTV.

W niektórych przypadkach zakup za gotówkę podyktowany jest również względami podatkowymi. Przepisy zwalniają nas z obowiązku płacenia podatku od zysku ze sprzedaży nieruchomości, jeśli otrzymaną kwotę przeznaczmy na cele mieszkaniowe.

Zakup mieszkania na kredyt głównie w celu zaspokojenia własnych potrzeb

Niestety nie wszyscy mogą sobie na to pozwolić na zakup mieszkania za gotówkę. W takim przypadku kredyt hipoteczny daje możliwość sfinansowania zakupu bez wieloletniego odkładania na ten cel. Niestety obecne regulacje mocno ograniczył dostępność kredytów mieszkaniowych. Wysokie stopy procentowe sprawiają, że kredyt jest drogi, a znowelizowana w zeszłym roku Rekomendacja S KNF negatywnie wpłynęła na zdolność kredytową.

W tym roku możemy się jednak spodziewać poprawy sytuacji na rynku kredytów hipotecznych. Zmniejszenie wprowadzonego w pierwszej połowie 2022 roku bufora, poprawi zdolność kredytową o około 10% – 20% w zależności od sytuacji kredytobiorcy. Dodatkowo na drugą połowę roku przewidziany jest start nowego programu ułatwiającego zakup pierwszego mieszkania.

Zostaw Nam komentarz