Szukasz sprawdzonego agenta nieruchomości?

profesjonalny agent nieruchomości
  • 2023-03-07
  • Brak komentarzy

Jak wybrać biuro nieruchomości

Transakcje na rynku nieruchomości (niezależnie od tego, czy chodzi o sprzedaż, kupno, wynajem czy najem) wymagają dokładności oraz wiedzy, które pozwolą nie tylko uniknąć przepłacania, ale też wejścia w konflikt z prawem. To dlatego coraz więcej osób decyduje się skorzystać z usług biura nieruchomości. Należy jednak pamiętać, iż opłacenie pracy pośrednika niekoniecznie musi oznaczać, że wszystko będzie się toczyło gładko i sprawnie. Warunek konieczny to profesjonalizm agenta. Z tego względu istotne jest, aby go dobrze wybrać. Poniżej prezentujemy zestaw porad, jak wybrać dobre biuro pośrednictwa nieruchomości.

Podstawowa sprawa przy wyborze biura nieruchomości, z którego usług będziemy zadowoleni, to przyjrzenie się jego doświadczeniu. Warto zwrócić uwagę na to, jak długo biuro działa na rynku oraz jak wiele transakcji nieruchomościowe już przeprowadziło.

Doświadczenie przekłada się na wiedzę i kompetencje, czyli kolejny punkt na naszej liście. Sprawdź, czy pracownicy biura posiadają odpowiednie kwalifikacje oraz czy na bieżąco śledzą zmiany w przepisach dotyczących rynku nieruchomości. Może się też okazać, że pochwalą się certyfikatami. Co prawda zawód pośrednika w obrocie nieruchomościami uległ deregulacji na początku 2014 roku, jednak nadal są wiarygodne organizacje wystawiające branżowe licencje.

O liczbie przeprowadzonych transakcji oraz doświadczeniu sporo powiedzą nam referencje i opinie klientów. To ogromne udogodnienie dostępne dzięki internetowi – łatwość wystawiania i sprawdzania opinii. Oceny i wypowiedzi klientów, którzy mieli już do czynienia z biurem nieruchomości pozwalają na uzyskanie rzetelnej informacji na temat jakości usług świadczonych przez dane biuro. Należy jednak zwrócić uwagę na jakość tych opinii, czy nie wyglądają, jak kupione, generowane hurtowo, co niestety jest częstą praktyką.

Nie zapominaj też, że niezależnie do kompetencji pracowników biura, nie będzie ono efektywnie pracować, jeśli są problemy z dostępnością i elastycznością. Biuro musi być elastyczne w kwestii spotkań oraz godzin pracy, bo jest to kluczowe dla poszukiwania klienta i finalizowania transakcji. Zazwyczaj klienci nie biorą wolnego, aby obejrzeć nieruchomość – trzeba ją im zaprezentować poza standardowymi godzinami pracy. Podobnie wygląda kwestia kontaktu, pytania mogą pojawić się o każdej porze dnia i biuro nieruchomości powinno na bieżąco na nie odpowiadać.

Sporo o potencjale biura może nam powiedzieć jego oferta usług. Niektórzy pośrednicy specjalizują się w określonym typie nieruchomości (mieszkania, domy, magazyny, biura, lokale handlowe i usługowe) lub typie transakcji (wynajem, sprzedaż). Specjalizacja często jest sygnałem (ale nie gwarancją!), że agent w danym segmencie radzi sobie nieprzeciętnie dobrze.

Bardzo istotne dla udanej współpracy są oferowane warunki. Na pewno “czerwoną lampkę w głowie” powinny nam zapalić wszelkiego rodzaju podejrzane lub niezgodne z prawem zapisy w umowie. Również nie jest dobrze, jeśli biuro nie chce wszystkiego ustalić w sposób klarowny i niejednoznaczny – jest to wstęp do przyszłych nieporozumień i konfliktów. Koniecznie zwróć uwagę na to, jak jest regulowana kwestia wynagrodzenia, w tym czy biuro przewiduje jakieś dodatkowe opłaty oraz kary umowne.

Nawet najlepszy profesjonalista z dobrym zapleczem nie będzie pracował efektywnie, jeśli zabraknie mu kreatywności i innowacyjności. Zwróć uwagę podczas rozmowy z agentem, czy jest entuzjastycznie nastawiony do swojej pracy. Jeśli jest znudzony, ponosisz spore ryzyko tego, iż będzie działał rutynowo i np. ograniczy się do dodania ogłoszeń w najpopularniejszych portalach nieruchomościowych. W takiej sytuacji dyskusyjne jest to, czy warto, abyś ponosił koszt wynajęcia pośrednika. Jeżeli masz płacić za jego pracę, niech ta praca będzie wykonana porządnie i z zaangażowaniem, w tym z kreatywnym podejściem do twojej konkretnej nieruchomości.

Profesjonalizm i zaangażowanie to niezwykle ważne cechy pośrednika. Jeśli wybrane przez ciebie biuro podchodzi do tematu w sposób lekceważący, nie korzystaj z jego usług. To kwestia nie tylko twoich nerwów, ale też pieniędzy (stracisz środki na wynagrodzenia, a do tego cena transakcyjna będzie niższa niż możliwa) oraz bezpieczeństwa (niechlujny agent może popełnić błędy formalne lub przeoczyć wady prawne interesującej cię nieruchomości).

Zostaw Nam komentarz