Szukasz sprawdzonego agenta nieruchomości?

  • 2023-03-07
  • Brak komentarzy

Jak działa pośrednik nieruchomości i dlaczego warto skorzystać z jego usług, chcąc sprzedać mieszkanie

Czy warto skorzystać z usług pośrednika w obrocie nieruchomościami? Nasza odpowiedź brzmi – zdecydowanie tak! Jednak jej uzasadnienie, aby miało sens, musi zostać poprzedzone wyjaśnieniem, czy konkretnie zajmuje się pośrednika oraz w jaki sposób realizuje swoje cele. Dopiero na tej podstawie można zrozumieć, że opłacanie pracy agenta nieruchomości to nie jest wyrzucanie pieniędzy, ale sensowna inwestycja, dająca określone efekty. W tym artykule analizujemy zasadność korzystania z usług pośrednika, przez pryzmat tego, czym się on konkretnie zajmuje.

Pośrednik nieruchomości zajmuje się sprzedażą mieszkania od A do Z. To oznacza, że odpowiada za cały proces sprzedaży – od wyceny nieruchomości, przez przygotowanie oferty i przeprowadzenie oględzin, po finalizację transakcji. Jest to niezwykle istotne, ponieważ zdejmuje z ciebie ciężar związany z koniecznością posiadania odpowiednich wiedzy i umiejętności, jak też przeprowadzania całego procesu. Dzięki zaangażowaniu profesjonalisty wiesz, że transakcja będzie nie tylko bezpieczna, ale też optymalna dla ciebie pod względem finansowym. Do tego nie będziesz tracił zbyt dużo czasu i nerwów, aby znaleźć nieruchomość lub klienta na nią, a później sfinalizować umowę.

Niezwykle istotne, chociaż często pomijane, jest to, że dzięki swojemu doświadczeniu i wiedzy pośrednik nieruchomości potrafi ustalić wartość nieruchomości na rynku. Pozwala to uniknąć niedoszacowania lub przepłacenia. Adekwatna wycena jest niezwykle istotna zarówno, gdy się występuje jako kupujący, jak i gdy się jest sprzedającym. W tym drugim przypadku osoby bez doświadczenia mają tendencję do przeszacowywania wartości nieruchomości, co utrudnia znalezienie klienta i finalnie może nawet prowadzić do sprzedaży poniżej rynkowej średniej.

Pośrednik nieruchomości ma dostęp do szerokiej bazy potencjalnych klientów, co przyspiesza proces sprzedaży mieszkania. W uproszczeniu można przyjąć, że (o ile nieruchomość jest trafnie wyceniona) tempo sprzedaży koreluje z wysokością uzyskanej ceny transakcyjnej. Tak działa jedno z podstawowych praw rynku – jeśli na coś nie ma zapotrzebowania, trzeba cenę obniżać.

W walce o klienta bronią pośrednika jest nie tylko baza klientów, ale też umiejętności sprzedażowe. Agent potrafi profesjonalnie przygotować ofertę sprzedaży, która przyciągnie uwagę potencjalnych nabywców. Obejmuje to zarówno zgromadzenia istotnych i niezbędnych informacji, jak też sporządzenie opisu i wykonanie zdjęć, prezentacji 3D i prezentacji video. Temat jest niezwykle rozległy, lecz profesjonalny pośrednik będzie wiedział, jakie środki ofertowania warto zastosować w określonym przypadku.

Przed przystąpieniem do ofertowania, pośrednik nieruchomości przeprowadza oględziny nieruchomości. Dzięki temu może przeprowadzić rzetelną i dokładną prezentację mieszkania. To niezwykle ważne, ponieważ jeśli klient na prezentacji wyczuje, że sprzedający nie za bardzo wie, co sprzedaje, nabierze wątpliwości i może się wycofać.

Jednym z głównych zajęć pośrednika nieruchomości jest negocjowanie z potencjalnymi nabywcami. Nie każdy ma do tego talent, czas i ochotę, więc jak najbardziej zrozumiałe jest, że te obowiązki chciałbyś scedować na profesjonalistę. To nie tylko ulga dla ciebie, ale też szansa na wynegocjowanie lepszej ceny, ponieważ agent wie, jakie techniki negocjacyjne stosować, aby być skutecznym.

Oprócz aspektu organizacyjnego oraz finansowego, niezwykle ważne jest to, że pośrednik dba o aspekty prawne nieruchomości oraz transakcji. Prawdziwy profesjonalista zapozna się z dokumentami, aby dowiedzieć się, czy nieruchomość ma wady prawne. Finalizując transakcję, zadba o to, by wszystkie dokumenty były sporządzone poprawnie. Dzięki temu zapewni bezpieczeństwo sprzedającego.

Warto zaznaczyć, że w przypadku korzystania z usług pośrednika w obrocie nieruchomościami, to, co pierwotnie może się wywać dodatkowym kosztem, ostatecznie może się okazać źródłem dodatkowego zysku. Doświadczony agent wie, jak poprowadzić cały proces sprzedaży nieruchomości tak, by uzyskać maksymalną możliwą cenę. Dzięki temu finalna stawka transakcyjna może być sporo wyższa niż to, co byś wynegocjował samodzielnie.

 

Zostaw Nam komentarz